"
Ogólny wskaźnik zaangażowania w 2021 roku wyniósł 63%, jest to to 2 p.p. niższy wynik niż w roku 2020 (2019 wskaźnik wyniósł 64%).
Zaangażowanie to nie jest projekt - to proces, który ciągle, bezustannie udoskonalamy. Dlaczego to takie ważne? Czy w ogóle zaangażowanie jest ważne dla firmy, dla pracownika, dla człowieka?
Bez zaangażowania nie mamy chęci do działania, nie rozwijamy nie tylko produktów i usług w organizacjach, ale co ważniejsze nie rozwijamy siebie. I wcale nie chodzi tu o kolejne kursy, szkolenia czy studia. Zaangażowanie pozwala nam dostrzegać rzeczy takimi jakimi są, a nawet kształtować środowisko, w którym żyjemy, tak aby było dopasowane do naszych potrzeb.
"
Tylko 33%
ankietowanych czuło się inspirowane do działania przez bezpośredniego przełożonego.
Wszystkie informacje zostały pozyskane w badaniu zaangażowania Enpulse. W pulsacyjnym badaniu wzięło udział 6828 pracowników polskich firm, reprezentujących zróżnicowany przekrój branżowy.
"
50% badanych było zdania, że w pracy są skupieni na wykonaniu swoich obowiązków
Maja Gojtowska
Autorka bloga Gojtowska.com, ekspert ds. employer brandingu.
Zaangażowanie pracowników powoli, acz systemtycznie spada. Ogromny wpływ ma na to oczywiście przedłużająca się pandemia COVID-19, która odciska coraz większe piętno na pracownikach, a konkretnie ich psychice.
Potwierdzają to również badania Enpulse. Ponad 1 na 3 pracowników ma poczucie, że nie radzą sobie ze stresem w pracy, również 1 na 3 umie utrzymać równowagę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Choćby z tego powodu wellbeing psychiczny powinien stać się tematem, który będzie zajmował pracodawców coraz bardziej. W innym przypadku prócz niskiego zaangażowania, mierzyć będą się też z depresjami czy wypaleniem zawodowym pracowników.
Aby być świadomym problemów, z którymi mierzą się pracownicy, pracodawcy muszą nie tylko regularnie mierzyć doświadczenia pracowników, ale przede wszystkim rozmawiać i inspirować swój zespół. To ostatnie to szczególnie rola przełożonych. Z tego powodu potrzebne jest dziś inwestowanie również w kompetencje menadżerów i praca nad ich motywacją. Warto zastanowić się jakie konkretne działania mogą w tym pomóc?
Komunikowanie się to nieodłączny i niezmiernie istotny element ludzkiego życia. W sferze prywatnej, ale i w zawodowej komunikować możemy się w różnorodny sposób, a dzięki rozwojowi technologii komunikacja nabiera nowego wymiaru i odbywa się za pośrednictwem kolejnych nowszych technologicznie kanałów. W dobie koronawirusa skuteczna komunikacja oraz kształtujące się dzięki niej pozytywne relacje nabrały szczególnego znaczenia zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców. Powyższe implikuje konieczność dbania przez organizacje o to by komunikacja między pracownikami odbywała się na jak najwyższym poziomie.
Tylko właściwa komunikacja powoduje, że zespół czuje więź z pracodawcą i chce związać się z nim na dłużej. Nie jest istotne czy komunikacja w firmie odbywa się za pośrednictwem wiadomości e-mail, czy jest to rozmowa na żywo, rozmowa telefoniczna, poprzez wideoczat, komunikator, czy portal społecznościowy – szacunek i pozytywne nastawienie otwierają drzwi do nawiązania dobrych relacji. Właściwe relacje najczęściej skutkują pozytywną atmosferą w organizacji, która u większości pracowników ma istotny wpływ na decyzję o chęci kontynuowania zatrudnienia z pracodawcą.
Artur Dzięgielewski
Head of HR & Accounting w SmartLunch Sp. z o.o.
Platforma Enpulse jest częścią Zmotywowani.pl
Zmotywowani.pl Sp. z o.o.
Komitetu Obrony Robotników 56
02-146 Warszawa